Puiduõliga viimistlemine

Ehkki holzöl õlidega viimistlemise tehnika on üsna sarnane nii terrassi-, põranda kui ka mööbliõlide-vahade puhul, pöörame siin tähelepanu just terrasside ehk puidust õuepõrandate õlidega viimistlemise eripäradele.

Kõige pikem eluiga saavutatakse õuepõranda puidule seda eelnevalt süvaimmutusega kaitstes. Sellise puidu heaks viimistlusküpseks saamine nõuab paari aastajagu aega, mistõttu jääb vaid soovitada, et võimaluse korral siiski viimistletaks terrassipuidu kõik küljed. Üleni viimistletud õuepõranda puit ei kahane-paisu nii palju ning pragusid ja lõhesid tekib vähem. Juba terrassiks ehitatud värskelt süvaimmutatud terrassipuidul tuleb lasta enne õlitamist seista vähemalt pool aastat (mille sees on ka suvi) ilmastiku käes, et immutusega kaasnev toon ja pinnalähedane vasesoolade mõju maheneks. Süvaimmutuseta õuepõranda puitu saab ka edukalt kaitsta eelnevalt kergimmutusega töödeldes.

Enne õlitamist tuleb määrata terrassipuidu niiskustase ja puhtusaste. Puiduniiskusel, mis on üle 18%, väheneb puidu imamis­omadus, takistades õlil puidu pinda siseneda. Kui võimalik, tuleks piirduda kuivpuhastusega, tõmmates viimase tolmu enne õlitamist niiske lapiga ära. Märgpesu võib nõuda kuivamiseks aega, mida võib veelgi omakorda pikendada vihm. Puhastamiseks, ka pesemiseks, on hea kasutada tugevat harja varre otsas.

Varem viimistletud terrassi puhul tuleb kõigepealt kindlaks teha, millega see on eelnevalt töödeldud. Kui puidu pinnal on näha värvikile jäänuseid, siis sellist pinda õlitada pole mõtet, sest õli ei tungi läbi kile ega saa puitu imbuda. Õlitamisele eelnevalt tuleb vana värvikile puiduni maha lihvida, et õlil oleks võimalik puitu imenduda. Värvi-lasuuri­kiledele kantud õli hakkab kooruma.

Terrassi korral, mida on varem viimistletud peitsi või õliga, piisab pinna korralikust puhastamisest. Õlitamise üks põhilisi eeliseid ongi õli toimimise eripära viimistluse värskendamisel. Värvide-lakkide puhul jäävad mahakoorunud kilede asemele väikesed kraatrid, mis ilma lihvimiseta uue katte all silma riivama hakkavad. Õli aga sulandub vana õliga ja korraliku õlitamise juures viimistlus ei kooru. Kui kraatrid on siiski tekkinud, siis saab neid õliga täita ning kõvenenult tasaseks lihvida.

Kui puit on juba halliks tõmbunud ja soovitakse terrassi võimalikult naturaalset puidutooni viimistleda, saab näiteks Degriseur Bois’ga töödeldes halli eemaldada. Tuleb arvestada, et ilma viimistluseta ei säili taastatud ilme kauaks.

Värviliste õlide puhul on soovitatav kasutada pealekandmiseks pintslit, mis oleks terrassilauast veidi laiem. Tooniga õlide puhul aitab pintsliga pealekandmine õli paremini puitu viia, sest need õlid on paksemad ning imbumisomadused tagasihoidlikumad. Mugavama tööasendi saavutamiseks võib pintsli varre külge kinnitada. Esimene kiht õli imbub varem töötlemata puitu rohkemas koguses kui järgmised. Samas oleks hea, kui juba esimese kihiga saavutatakse imbumise küllastatus. Niimoodi saab pind parema kaitse, kui esimene kiht õli imbub võimalikult sügavale, andes nii järgmistele tubli vundamendi. Liiga õhuke esimene kiht sunnib ka järgmisi vaid pinnapealseks jääma. Õli tuleks siin külluslikult peale kanda, värviliste puhul ka pintsliga sisse hõõruda. Järgnevalt tuleb lasta küllaga pealekantud õlil veidi seista (samal ajal saab kõrvalolevaid laudu sarnaselt töödelda) ning pinnale jäänud õli jääk kuivaks tõmmatud pintsliga (lapiga, rulliga, pealekande padjaga) eemaldada. Selliseks pealekandeks võivad värvilised õlid liiga viskoosseks osutuda, aga holzöl õli saab vedeldada näiteks white spirit’iga. Tooni paremaks kontrolliks ja õli sügavamaks imendumiseks on soovitatav toonida õuepeitsiga (holzöl Weather-Stain, sobivad ka spetspeitsid), millele kanda klaari läbipaistvat holzöl Decking-oil õli.

Sarnaselt värvimisele tuleb ka terrassi õlitada siis, kui päike terrassile otseselt peale ei paista (pilves ilm või vastavalt päikese liikumisele). Holzöl õlide puhul on tegemist kõvenevate õlidega, mille puitu imbumist liigkiire kõvenemine takistab. Õlitamine on soovitav ette võtta, kui õhutemperatuur on üle 15 kraadi. Enne kasutuselevõttu peaks õlitatud terrass kuivama vähemalt 24 tundi.

Puidust õuepõrandate hooldamisele heaperemeheliku lähenemise korral on terrasside eluiga pikem ja hooldamisele kuluv ressurss pigem väiksem. Iga kasutamishooaja alguses ja lõpus tasub terrassi seisukorda inspekteerida. Olenevalt keskkonna- ja kasutuskoormusest võib terrass vajada iga­kevadist üleõlitamist. Samas teame terrasse, mis siin näidatud toonimis-õlitamissoovituse järgi viimistletuna lähevad vastu kolmandale hooajale ilma hooldusvajaduseta.