Akende ja uste õigeaegne hooldamine tagab nende soojapidavuse ja korrasoleku aastateks. Missugused on võtmetähtsusega tegevused akende ja uste hooldamisel? Nõuandeid jagab praktik – igapäevaselt akende ja uste hooldamisega tegeleva Tip and Top OÜ tehnik TAUNO SALUSOO, kes on klientidele tuntud ka Silikooniprofi nime all.
Eesti asub kliimavööndis, kus on neli aastaaega. Ilmastikunähtustest on esindatud nii päike, vihm, lumi kui ka tuul. Pool aastast on jahedam, mis on tingitud sügistalvisest ajast, kus on rohkem tuult, vihma, lund ja muid sademeid. Seega on akende ja uste soojapidavus väga vajalik, sest kõigile meeldib soe ja kuiv kodu, kus akende vahelt ei tule tuppa vihma ja tuul ei vii viimset toasoojust. Kui soojemas kliimas on oluline, et aken seisaks kinni ega laseks sooja tuppa sisse, siis Eestis on oluline, et aken oleks soojapidav ja ei laseks sooja toast õue. Selleks, et see nii ka oleks on aknaid ning uksi vaja hooldada. Alati on hea hoolduse vajalikkusest aru saada just auto näitel. Autoga ei tekki küsimust, et teatud kilometraaži tagant on vaja vahetada õli. Miks ei peaks ka akende-uste osas sama küsimus tekkima? Kõik, mis liigub vajab ju õli, et liikumine toimiks sujuvalt ning probleemivabalt.
Akende sulused ei ole seega mingi erand. Õlitamisvajadusest annab märku see, kui akna mehhanism hakkab raskelt liikuma ja linki on raskem avada ning sulgeda. Need ongi esimesed märgid, et aknad vajavad õlitamist. Kui seda tööd liiga kaua edasi lükata, on tulemuseks purunev sulusedetail. Suluse peale on pandud märgid, et oleks lihtsam sulust õlitada ning teaks, kuhu õli on vaja panna. Peale õlitamist on soovitav avada ning sulgeda akent, et õli saaks vajalikesse kohtadesse valguda ja jõuaks kõikidesse detailidesse. WD40 on hea ning universaalne õli, mis sobib alati. WD40 kasuks räägib ka see, et üleliigne õli aurustub ja vajalik kogus jõuab ettenähtud kohta. Juhul kui WD40 pole käepärast, siis sobib häda korral ka tavaline toiduõli, sellel juhul peab meeles pidama, et üleliigne õli tuleb paberiga eemaldada.
Kui akent ei saa sulgeda või avada probleemivabalt, siis on vajab see tõenäoliselt reguleerimist. Puitakende puhul on see vajadus tihedamalt, kuna puit mängib ilmastikutingimustes, siis reguleerimine käib selle juurde. Mis on need märgid, et aken vajab reguleerimist? Levinud olukord on see, kui soovid akent avada pöördavatavaks, siis ka ülemine nurk tuleb lahti. Aken jääb vaid ühe nurga peale nagu rippuma. Sellist olukorda usun on paljudel ette tulnud. Õnneks saab akna siiski korda, tuleb kutsuda tehnik, kes tuvastab, kas vaja on vahetada sulusedetail või piisab vaid reguleerimisest. Akende puhul ongi suur pluss, et sulus koosneb detailidest ning neid detaile saab eraldi vahetada.
Viimaseks soovituseks olekski aeg ajalt üle kontrollida ka avatavate raamide ümber olev tihend ning ustel ümber ukselehe olev tihend. Tihend muutub ajaga jäigaks ning ei täida enam oma funktsiooni, sel juhul on vaja see välja vahetada. Sama juhtub ka silikooniga, sest eks päike ning ilmastik teeb oma töö ja kui silikoon ei ole enam klaasi vastas, siis võib tulla halb üllatus, et aknalaud on ühel hetkel märg ning sademed juba toas. Nii silikooni kui tihendeid saab vahetada. Lõpetuseks, et aknad ja uksed kestaksid aastaid ning teie investeering oleks hästi hoitud, tuleb teha jooksvaid hooldusi nii nagu sai toodud näide auto hooldusest. Hooldatakse ju oma autot samuti regulaarselt. Nii nagu auto ei sõida ilma mootoriõlita, nii ei tööta ka aknasulused kuivalt. Sulus on ju nagu akna mootor, mis toimib vaid korralikult õlitatult.
Käituge oma akende ja ustega heaperemehelikult, siis on probleemitu rõõm aastateks garanteeritud!



Fotode autor: Kati Raudla

