Areg Arutjunjan mees mitme näoga

По-русски


 

Areg Arutjunjan

Meie seekordne persooni-intervjuu tutvustab aknatootja Arutechi loojat ja eestvedajat Areg Arutjunjani.

Räägi meile oma juba 20 aastat tagasi alanud teekonnast aknatootmise juurde

Aknatootmise juurde jõudmine oli minu jaoks ühelt poolt üllatav, teisalt enesestmõistetav samm. Olin ärimees ka 20 aastat tagasi, ainult valdkond oli hoopis pangandusseadmed. Nii juhtuski, et ühel messireisil Valgevenesse, mille eesmärk minu jaoks oli müüa saksa šeife, kohtusin Saksa ettevõttega, kes tootis kaitseruloosid. Sellel messil ei õnnestunud mul müüa mitte ühtegi šeifi, küll aga tulin tagasi värskete ideedega ja alustasime kohe samasuguste kaitseruloode tootmisega. Tegemist oli väga keerulise äriga, tellimusi said professionaalid suure algustähega, lisaks ei teadnud kunagi, kas sinult 2-3 kuu pärast enam tellitakse. Sain aru, et parem lahendus on leida tootevaldkond, mille toodetest ei oleks huvitatud vaid ärimehed, vaid tooteid sobiks pakkuda ka eraisikutele. See kindlustaks stabiilse nõudluse ja maandaks finantsriskid. Nii tekkiski mul ühel päeval mõte (duši all seistes) – idee laiendada kaitseruloode teemat lisades neile aknad! Ütle veel, et duši all ei tule maailma parimad mõtted!
Tõepoolest, kui ma aknaprofiile tootva ettevõtte esindaja Andres Lõhmusega linnas ringi sõitsin, ütles ta: „Areg, vaata ringi, missugune tööpõld: kui palju on linnas vahetamist vajavaid aknaid!“
Otsustasin oma intuitsiooni usaldada, aga kontrolli mõttes küsisin ühelt tuttavalt aknatootjalt: „Mis sa arvad, kas turule mahuks veel üks uus mängija?“ Tema vastus oli, et tegemist on väga keerulise äriga ja seal pole midagi teha. Teades seda inimest kui kavalat rebast, sain kinnitust oma valiku õigsusele. Nii saigi minust aknatootja ja turule lisanduski uus tootja.

Mis on edu võtmetegurid?
Mulle meeldib väga lause: „Mehe edu taga on sageli naine.“ See kehtib ka minu puhul. Minu naine Svetlana, kes on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli keemiateaduskonna, töötas eralaboris. Rahaliste raskuste tõttu ei makstud talle seal terve aasta palka. Ütlesin talle: „Kallis, see ei ole töö, mille eest sulle palka ei maksta, see on hobi. Tule parem minu juurde, ma ei jõua juba praegu ise kõigega tegeleda ja palka ma sulle ka ei maksa. Äkki tuleb meil koos sellest midagi head välja… Loomulikult vastas mu naine sellise „ahvatleva pakkumise“ peale jaatavalt. Tänaseks olemegi koostööd teinud juba 20 aastat.
Ma ei oska nimetada edu faktoreid, millest räägivad marketingigurud, müües teenuseid, millesse nad isegi ei usu. Minu põhimõtted, mida järgin, on hoopis lihtsamad:

  • Kui oled midagi välja mõelnud, ära oota enam midagi, analüüsi olukorda ja hakka kohe pihta. Kui sina ei tee seda, teevad seda teised. Võitja on alati see, kes on esimene.
  • Kõiges on võtmeks terve mõistus (talupojatarkus). Tee kõik ülesanded lihtsaks ja kogu niipalju teavet, et vastused keerukatele küsimustele tuleks iseenesest.
  • Maailm muutub pidevalt ja meie ülesanne on kohaneda ja muudatustega kaasa minna.

Kuidas olete saavutanud nii laia tootevaliku – lisaks akendele pakute ka kõikvõimalikke liuguksi?
Järgides neid põhimõtteid, oleme oma tootevalikusse ammu lisanud liuguksed. Alguses olid liuguksed peamiselt ekspordiks, kuid nüüd saavad ka eestlased omale lubada moodsaid lahendusi, et oma kodudele elegantsi lisada.

Missugused on teemad, mille pärast aknatootjad täna kõige rohkem südant valutavad?
Missugused probleemid on aknatootjatel? Ooo…neid on kõigest mõned Fakt on see, et me elame globaalses maailmas ja loomulikult on meie peamised konkurendid ekspordis Poola aknatootjad. Nii on Poolas:

  • oma valuuta, mida nad saavad alati natuke devalveerida, et mõjutada soodsalt eksporti. 2008. aastal oli Poola ainus riik Euroopas, kus kogutoodang kasvas.
  • riik doteerib nende ekspordi arendamiseks tehtavaid kulutusi
  • Poolasse on koondunud väga suur arv tööjõumigrante, et seal toota, kusjuures Poola toetab sisserändajaid.
  • Poola rahvaarv on 40 miljonit ja nende geograafiline asukoht teiste EU riikide suhtes on väga soodne. Tänu sellele on neil suured tootmishooned ja nad saavad ka automatiseerimisse suuri summasid investeerida. Sel põhjusel tunduvad niisugused investeeringud Eestis tootmisse ebamõistlikud.

Aga mis kõike muusse puutub, siis: „Kaunis markiis – ja kõik on nii hästi, nii hästi…“

Milliseid ettepanekuid teeksid Sa ettevõtjana tänasele valitsusele ja seadusandjatele?
Nad võiksid mõelda, kuidas luua soodsamad tingimused meie ettevõtetetele, et nad oleksid eksporditurgudel konkurentsivõimelisemad.

Olete osalenud paljudel messidel väljaspool Eestit. Kas olete oma ekspordi eesmärgid saavutanud?
Meenutades aegu 20 aastat tagasi, kus välismessil osalemine oli võimalik vaid kord aastas ja selle tulemus pidi toitma kogu ülejäänu aasta, on olud muutunud. Tänased olud on teised, piiritagustel messidel on lugematu arv osalemisvõimalusi, samas on muutunud sealt saadav tulem. Olgem ausad, messid ei õigusta end nii nagu varem.

Aga millest sõltub edu siis täna?
Tänane edu sõltub võimest muudatustega kohaneda, püsida hingelt noor ja soovida pidevalt saavutada midagi enamat. Aastate jooksul olen näinud paljude tulekuid ja ka minekuid aknatootmise turul ja olen jõudnud arusaamisele, et keegi ei saa sind rikkuda rohkem kui sina ise. Seetõttu püüame minevikku hinnates ja tulevikku vaadates teha vähem vigu. Aga kui oleme ikkagi ämbrisse astunud, siis loeme oma vead teadmiste ostmiseks. Ja kõige olulisem on, et need vead ei oleks saatuslikud.

Kas lisaks aknaäri juhtimisele on Sul aega ka hobideks?
Kui nii professionaalses väljaandes võib ka oma hobidest rääkida, siis jagan rõõmuga linki oma hobikanalile „Rooli taga“. Nimelt on mu lemmiktegevuseks vabal ajal erinevate automarkide ja mudelite testimine erinevates tingimustes, vt www.areg.ee

Mida tahad lõpetuseks meie lehelugejatele öelda?
Aasta on veel noor ja meil on selleks aastaks palju uusi plaane ja strateegiaid, millest veel teile ei räägi!


Как Вы пришли более 20 лет назад к производству окон?

Приход к окнам был для меня с одной стороны неожиданностью, а с другой стороны закономерностью. Я был уже бизнесменом и занимался Банковским оборудованием. Так в одной из поездок в Белоруссию, где я пытался продать немецкие сейфы, я познакомился с немецкой компанией, которая производила защитные рулонные жалюзи. На этой выставке я не продал ни одного сейфа, но вдохновился новыми идеями и по возращению домой мы начали производить эти жалюзи. Но это был очень тяжелый бизнес, так как он предполагал работу только с профессиональными игроками и никогда не знаешь, будут ли у тебя заказы через 2-3 месяца. Мне казалось, что лучше найти такой бизнес, чтобы в товарах были заинтересованы не только бизнесмены, но и частные лица. В этом случае спрос будет более устойчивый и финансовые риски намного меньше. И вот, однажды (стоя в душе) мне пришла идея расширить наш бизнес защитных жалюзи и добавить к ним окна. Действительно, когда я ехал по городу с представителем одной из компанией по производству профилей  – Андресом Лыхмусом, он говорил: «Арег, посмотри по сторонам, как много работы, почти все эти окна надо поменять.» Тогда я решил проверить свою интуицию и спросил у одного из знакомых мне производителей окон, как он думает, есть ли на рынке еще место для нового игрока. Он ответил, что это очень трудный бизнес и делать там нечего. Зная этого человека, я понял, что он лукавит, и его ответ только убедил меня в правильности выбора. Так я стал производителем окон.

На сегодняшний день Вы занимаете прочную позицию на рынке окон ПВХ в Эстонии. Каковы, по Вашему мнению, основные факторы успеха?

Фраза: «За успехом мужчины часто стоит женщина», как нельзя лучше подходит в моем случае. Моя жена, Светлана, закончив химический факультет Таллиннского Университета, работала в одной частной лаборатории, которая в связи с финансовыми трудностями, в течении года не платила зарплату. Тогда я сказал ей, «Дорогая, это не работа, так как тебе не платят деньги, – это хобби. Приходи ко мне, я уже все не успеваю, я тоже тебе не буду платить деньги. Вдруг из этого что-то получиться…» И получив такое «заманчивое» предложение, она согласилась. До сих пор, на протяжении уже 20 лет мы работаем вместе.

Я не знаю каковы факторы успеха, это дело маркетинговых гуру учить других, продавая эти услуги, тем, кто в себя не верит, но я скажу о принципах, которых  я старался следовать:

  1. Если ты что-то придумал, ничего не жди, проанализируй ситуацию иди и начинай делать. Если ты это не сделаешь, это сделают другие.
  2. Во всем нужен здравый смысл. Упрости все задачи и собери столько информации, чтобы ответ на сложные вопросы пришел к тебе сам.
  3. Мир постоянно меняется, и надо все время адаптироваться к этому изменению.

Как Вы добились такого широкого ассортимента изделий – помимо окон, Вы предлагаете все виды раздвижных дверей, которые встречаются на рынке?

Следуя именно этой стратегии, мы уже давно ввели в наш ассортимент раздвижные двери. Сначала, они были в основном только на экспорт, но теперь, жители Эстонии тоже могут себе позволить такие модерные решения, чтобы красиво организовать пространство в своем доме.

Какие вопросы сейчас беспокоят производителей окон?

Ооооо,…Их всего несколько. Дело в том, что мы живем в Глобальном мире. И Основным нашим конкурентом по Экспорту является Польские компании. Так вот, в Польше:

  1. своя валюта, и они всегда могут её немного девальвировать, что благоприятно скажется на экспорте. Так, 2008 году это была единственная страна в Европе, которая увеличила Валовый продукт.
  2. Они имеют дотацию от Государства на развитие экспорта.
  3. В Польшу приехало очень большое количество трудовых мигрантов, которые создают там Товары (так как часть своего трудового населения, в значительной мере мигрировало в другие страны ЕС). Новых мигрантов Польша всячески поддерживает.
  4. У них население 40 млн человек и их географическое положение относительно других стран ЕС, очень выгодное. За счет этого они имеют большие производства и могут инвестировать большие деньги в автоматизацию. По этой же причине такие инвестиции в Эстонии кажутся неразумными.

А в остальном «… Прекрасная Маркиза, – все хорошо, все хорошо…»

Какие предложения, как предприниматель, Вы бы сделали сегодняшнему правительству и законодателям?

Подумайте, те кто должен об этом думать, как вы можете создать благоприятные условия, чтобы такие как мы могли успешнее конкурировать на экспортных рынках

Мы знаем о Вашем участии во многих строительных ярмарках за пределами Эстонии. Достигли ли Вы поставленных целей в части экспорта?

Относительно участия в выставках, я помню времена (20 лет назад) когда мы могли 1 раз в год участвовать в строительной выставке и с её результатов кормиться весь год. Сегодня все изменилось, обратите внимание: не стало хуже, а просто изменилось и результаты от зарубежных выставок, будем честными, себя так не оправдывают как раньше.

Каково развитие на рынке рабочей силы?

Поэтому успех сегодня зависит, от вашего умения адаптироваться к изменениям, быть молодым душой, и постоянно хотеть достичь чего-то большего. С годами, глядя, как на рынке появляются и уходят другие игроки я пришел к мысли: «что никто тебе не может нагадить так сильно как сам себе.» Поэтому, оглядываясь назад и глядя в будущее мы стараемся просто делать меньше ошибок. А если и допускам эти ошибки, то считаем, что купили знания. Важно, чтобы ошибки не были фатальными.

А на этот год у нас масса новых планов и новых стратегий, о которых я Вам пока не расскажу!

Помимо руководства оконным бизнесом, остаётся ли время и на хобби?

Ну, и раз на полосе этого издания можно делиться своими хобби, то я могу дать ссылку на мой канал: «Драйв за рулем», где я тоже занимаюсь любимым делом, тестирую разные автомобили в разных условиях и путешествиях. www.areg.ee